Контекст
Контекст на проекта
Писаното слово е най-надеждният извор за историята на всеки народ и държава и основа на националната идентичност. EлИнИзБ предоставя електронни ресурси и инструменти за изследването на средновековното българско писмено наследство от гледна точка на: диахронната лингвистика, литературната история, историята на България и Европа, богословието, културната история и философията. Доколкото старобългарският език, създаден от Светите братя Кирил и Методий, през Средновековието функционира като свещен език на православните славяни в Югоизточна Европа, НИ се използва от слависти, византинисти и медиевисти, които изследват историята и културата на Православна Европа. Използването на дигиталните технологии в такава консервативна област като историческата хуманитаристика не само оптимизира работата на изследователите, но и създава условия за нови изследователски инициативи и проекти.
История
История на проекта
Електронните ресурси и инструменти за обработка на средновековни текстове с доказано българско потекло са създавани в продължение на 10 г. по серия от научни и образователни проекти. Към момента системата Histdict е част от портала Cyrillomethodiana и се състои от следните ресурси и инструменти:
- Диахронен корпус на българския език IX-XVIII в. (150 текста от различни жанрове и в оригинален правопис)
- Дигитализиран старобългарски речник (10500 речникови статии)
- Обратен гръцко-старобългарски речник
- Исторически речник на българския език (развиващ се ресурс от диахронен тип)
- Исторически речници от синхронен тип: Речник на езика на Патриарх Евтимий; Терминологичен речник на Йоан Екзарх
- Специализиран софтуер за писане и редактиране на речникови статии
- Граматически речник и полуавтоматичен морфологичен анализатор
- Търсачка и виртуална клавиатура
- Старобългарски Unicode шрифтове и конвертор
Системата Histdict, която е на свободен достъп, е комплекс от уникални ресурси и инструменти за издаването и изследването на средновековни славянски текстове и в европейски и световен контекст представлява аналог на Thesaurus Linguae Graecae и Perseus, които представят класическото писмено наследство.