В рамките на Деветия колоквиум по старобългаристика (28-30 август 2023 г.) в Българската академия на науките беше проведена възпоменателна вечер в чест на проф. Рикардо Пикио. Преди провеждането на Колоквиума, на 24 август в общо участие в програма „Христо Ботев“ на Българското национално радио проф. Красимир Станчев и проф. Анна-Мария Тотоманова разказаха интересни факти от живота на видния италиански българист.
Рикардо Пикио е италиански славист и българист. Завършва славистика в Римския университет Сапиенца. В продължение на две години преподава италиански (1948–49) във Варшавския университет, където под влиянието на Тадеуш Лер-Сплавински се фокусира върху палеославистиката и по-късно специализира български език в Париж при Роже Бернар и стара руска литература при Андре Мазон.
Между 1953 и 1961 г. е професор в университетите във Флоренция и Пиза, а след това оглавява Института по славянска филология към Римския университет La Sapienza (1961–65). През 1965–1966 г. е гост-професор в Колумбийския университет в Ню Йорк, а от 1968 г., почти две десетилетия, е професор по славянска литература в Йейлския университет в Ню Хейвън. Когато се завръща в Италия през 1985 г., Рикардо Пикио става професор по руска, църковнославянска/старобългарска и българска литература в Университета Ориенталe в Неапол, където се пенсионира през 1993 г. Той е автор на наложилата се в научния свят концепция за Slavia Orthodoxa – уникално културно пространство, формирано от православната вяра с общ език – в основата си старобългарски в различни диахронни и диатопни вариации, и общи литературни модели и практики.
Почетен доктор на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ от 1988 г. и избран за Чуждестранен член на БАН през 1981 г. Голям приятел на България, ерудит и изследовател, запалил много светли умове в изследването на литературата и езика на средновековните славяни без границите на съвременните или тогавашни географски и политически понятия.
Проф. Пикио е участник в Първия международен конгрес по българистика в далечната 1981 г., който се проведе в Софийския университет. Благодарни сме на професор Пикио за трудовете му посветени на православните славяни и приносите му в развитието на старобългаристиката като дял в изследването на европейската литературна и културна история.
Проф. Тотоманова наблегна и на възможностите пред чуждестранната ни българистика с развитието на националната изследователска инфраструктура за българско средновековно писмено наследство и участието на България в международната изследователска инфраструктура RESILIENCE.
Тя акцентира на факта, че благодарение на международната инфраструктура у нас за вече втора година у нас пристигат изследователи от различни държави, между които Италия, Испания, Полша и други, които работят със средновековните ни ръкописи, библейски текстове и друго наследство. Това повишава видимостта на писменото ни наследство като ни слага на международната карта на религиозните изследвания.
Честванията на проф. Пикио продължават с изложба в негова чест в Българската академия на науките. Повече за изложбата, можете да чуете в записа от предаването „Нашият ден“ от проф. Силвия Найденова, директор на Централната Библиотека на БАН.